Anubias bartera - Anubias barteri var. barteri

Opis rośliny

Anubias jest małą, atrakcyjna rośliną, która ma małe wymagania i dlatego rośnie w każdych warunkach. Jest rośliną wolnorosnącą, bo około jeden liść na miesiąc, ale jej liście zanim uschną mogą żyć nawet kilka lat. Większość odmian dorasta do dużych rozmiarów, ale są też mniejsze odmiany, które można stosować, także w małych zbiornikach. Liście są dosyć grube i sztywne, dlatego nie są spożywane przez ryby roślinożerne i mogą być z nimi hodowane.

Anubias pochodzi z Kamerunu. Dorasta do 5-15 centymetrów wysokości oraz około 8 centymetrów szerokości. Nie potrzebuje dużego dostępu do światła, dlatego może rosnąć w bardziej zacienionych miejscach w akwarium. Jest to dla niego szczególnie ważne z tego powodu, że może zarosnąć glonami, które zablokują mu dostęp do światła. Dobrze rośnie zarówno w twardej wodzie jak i miękkiej. Anubiasy zaliczają się do roślin o małych wymaganiach, dlatego są proste w hodowli i coraz powszechniej stosowane w akwariach.

Sadzenie

Najlepiej rośnie w okolicach korzeni lub przy kamieniach. Mogą być one wykorzystane do utwierdzenia rośliny do podłoża, zanim się mocno ukorzeni. Uzyskujem wtedy najlepsze efekty, jeśli chodzi o wzrost rośliny. Należy jednak uważać, aby liście i łodygi nie były przyciśnięte, gdyż mogą blokować wzrost rośliny. Co więcej, ustawienie w zbiorniku jest jescze dla nich ważne z drugiego powodu. Anubiasy mają tendencję do wzrostu w bok, a nie w góre, dlatego powiniśmy wokół nich pozostawić trochę wolnego miejsca na ich późniejsze przyrosty.

Rozmnażanie

Rozmnaża się ją poprzeez podział sadzonek w trakcie sadzenia jej do podłoża. W razie potrzeby, kiedy roślina jest za duża można je dzielić na kilka mniejszych lub przyciętą część wyrzucić. Anubiasy nie wymagają nawożenia co2. Nawet jeśli w akwarium zamontujemy aparaturę to i tak nie zauważymy znacznego przyrostu tempa wzrostu rośliny.

Ogólnie rzecz biorąc, anubiasy to rośliny, które świetnie nadają się dla początkujących hodowców oraz dla osób, którym sen z powiek spędzają ryby zjadające ich roślinki.Może być stosowany jako kontrast do jasnozielonych roślin w akwarium. Nie wymagają wiele pracy i są bardzo łatwe w utrzymaniu.

Charakterystyka

Temperatura: 22-26 stopni Celcjusza
Wysokość: 10-20 cm
Odczyn pH: 6,5-7,3
Tempo wzrostu: wolne
Minimalna pojemność akwarium: 60 litrów

autor: MS


Komentarze