Brzanka sumatrzańska - Barbus tetrazona

Opis gatunku

Ryby te przebywają zazwyczaj w dolnej strefie zbiornika. Brzanki sumatrzańskie są bodaj najbardziej popularnymi przedstawicielkami tej grupy i można je rozpoznać po trzech pionowych pasach na boku ciała. Z tego powodu angielska nazwa nasuwa się na myśl tygrysa, choć w ang. nazewnictwie również spotyka się określenie "sumatrzańska", ponieważ rybkę te można znaleźć na tej właśnie indonezyjskiej wyspie.

Brzanka sumatrzańska

Hodowla

Ryby te wymagają bardzo dobrze natlenionej wody, bo inaczej będą się gromadzić tuż pod powierzchnią, i przyjmując niemal pionową pozycje, czerpać powietrze haustami znad wody. Brzanki powinno się trzymać w grupkach po 5, 6 sztuk, a przygotowany dla nich zbiornik musi być dobrze obsadzony roślinami wzdłuż boków i z tyłu, a bardziej otwarty z przodu. Taki układ pozwala tym rybom z jednej strony na ucieczkę i schronienie się w przypadku zagrożenia, a z drugiej - na swobodne poruszanie się.

Rozmnażanie

Pary będą się rozmnażać, jeżeli woda będzie miękka i lekko kwaśna. Brzanki rozrzucają jaja gdzie popadnie, a młode wylęgają się po 2 dniach. W warunkach hodowli domowej powstało kilka odmian kolorowych oraz odmiana długopłetwa. Brzanki mogą mieć skłonność do nadgryzania płetw innym rybom w akwarium.

Brzanka sumatrzańska

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Barbus tetrazona
Występowanie: Sumatra
Długość: 7,5 cm
Temperament: może niepokoić ryby o długich płetwach
Pożywienie: wszystkożerna
Temperatura: 20-26 stopni Celcjusza

autor: Brenda

Zobacz także:

Brzanka różowa
Brzanka wysmukła
Bystrzyk barwny
Bojownik syjamski, Bojownik wspaniały
Mieczyk Hellera


Komentarze