Dekoracje w akwarium

Dekoracje w akwarium są niezbędne do utrzymania estetyczności i co za tym idzie dobrego wyglądu naszego zbiornika. Dekoracje w akwarium są nie tylko potrzebne by cieszyć swoim pięknem ale niektóre ryby wymagają specjalnych warunków, które my musimy im stworzyć. Do dekoracji zbiornika można wykorzystać przeróżne łupki skalne, korzenie, kamienie oraz wiele odmian roślin, które są w przeróżnych odmianach dostępne w handlu akwarystycznym. Dekorując zbiornik należy pamiętać o tym iż nie mogą one zajmować większości zbiornika, ponieważ ryby potrzebują miejsca by swobodnie pływać i żerować. Najlepiej urządzić swój zbiornik „puszczając wodze fantazji”, należy pamiętać jedynie o wymaganiach ryb. Należy również odpowiednio dobierać swoje dekoracje gdyż niektóre skały uwalniają niebezpieczne dla ryb pierwiastki i związki śladowe. Najlepiej stosując skałki używać wapieni, gdyż są one całkowicie bezpieczne i nie wydzielają żadnych szkodliwych dla ryb substancji. Przygotowując żwir do akwarium należy go wcześniej odpowiednio przygotować. Przed włożeniem żwiru do akwarium należy go kilka krotne przepłukać i oczyścić z wszelkich zabrudzeń, najlepiej w tym celu zalać go wrzącą wodą, co zlikwiduje wszelkie niebezpieczne bakterie. Dekoracje do akwarium można również wykonać samemu lub kupić w sklepach zoologicznych. W obecnym handlu akwarystycznym dostępne są przeróżne odmiany skałek, grot, roślin itp. Przed dekoracją zbiornika należy jednak umieścić wszelki niezbędny sprzet akwarystyczny potrzebny do prawidłowego funkcjonowania naszego zbiornika, gdyż zajmuje on sporo miejsca.

Decydując się na dekoracje naszego zbiornika roślinami, należy wcześniej posiąść odpowiednią wiedzę oraz sprzęt który pozwoli nam nad ich prawidłową opieką co przyspieszy ich prawidłowy wzrost i rozwój. Z pewnością dowiesz się jak odpowiednio sadzić rośliny, jak je dobierać, jakie są gatunki, jak robić odszczepki, co potrzebują do prawidłowego rozwoju itp. Rośliny dzielą się na rośliny strefy środkowej, tylniej oraz pierwszoplanowe.

Otokilka przykładów łupków i dekoracji do akwarium, które możesz zastosować u siebie. Możesz je nabyć w firmie AG – DOM.

Bryły z piaskowca

£upek z piaskowca - beżowy

Bryły z piaskowca

£upek z piaskowca - beżowy

£upki - różne

Skałka napowietrzająca

£upki - różne

Skałka napowietrzająca

Kryjówka dla narybku

Półko-grota

Kryjówka dla narybku

Półko-grota

Grota

Grota

Grota

Grota

Pamiętając o bardzo prostych zasadach przy dekoracji naszego zbiornika możemy stworzyć nasz podwodny świat, który będzie nas cieszył swoim oryginalnym wyglądem a rybom dostarczy odpowiednich warunków, które są także niezbędne do ich dobrego samopoczucia.

Bibliografia:

*„Fascynacja Akwarystyką” Mini poradnik firmy Tetra

*„Domowe akwarium słodkowodne” J. Leszczuk

*„Słodkowodne Ryby akwariowe” Stefan Kornobis

Autor: Marcin Szkop (Marcins)

Dziękujemy za udostępnienie zdjęć swoich produktów firmie Ag-Dom


Komentarze