Hokejówka amazońska - Thayeria boehlkei

Opis gatunku

Ryba do akwarium wielogatunkowego, nie ma ona wielkich wymagań, potrzebuje wymiany wody co 10 dni (około 25%). Akwarium należy przykryć, gdyż gatunek ten doskonale skacze, w czasie odłowu z naturalnych siedlisk potrafi przeskoczyć nad 1,5 metrową siatką. Ryba ta jest wyjątkowo płodna z jednego tarła otrzymujemy około 1000 sztuk narybku.

Hokejówka amazońska

Hodowla

Woda do tarła powinna być miękka o twardości niewęglanowej 3-50 dNkH i twardości węglanowej 0o dkH. Optymalna temperatura wynosi 260C, a pH niewiele powyżej 7. Można stosować tradycyjną parę hodowlaną, ale ja polecam 3-5 samice i 2 samców. Z takiego grupowego tarła uzyskamy powyżej 2000 sztuk narybku, który w zbiorniku powyżej 150 litrów wygląda naprawdę okazale.

Ryba barwy srebrzystej, wzdłuż ciała biegnie czarny pasek podkreślony przez dwie złocistozielone linie. Pasek ten załamuje się na płetwie ogonowej w dół. Ryba pływa skośnie głową w dól. Ryba bardzo ruchliwa, najlepiej czuje się w gromadzie. Płeć trudna do odróżnienia. Samica jest nieco większa i przed tarłem ma zaokrąglony brzuszek.

Hokejówka amazońska

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Thayeria boehlkei

Występowanie: Peru i Brazylia Zachodnia

Długość: 6 cm

Temperament: nieagresywna, wyskakuje z akwarium

Pożywienie: pokarm suchy i żywy, larwy komarów

Temperatura:22-28 stopni Celcjusza

autor: Brenda

Zobacz także:

Gurami całujący

Gurami dwuplamisty

Gurami mozaikowy

Kirysek lamparci

Kardynałek chiński


Komentarze