Neon czarny, Bystrzyk Axelroda - Hyphessobrycon herbertaxelrodi

Opis gatunku

Pomimo wspólnej nazwy, rybki nie należy mylić z innym bardzo popularnym i bardziej od niej kolorowym neonem, tym bardziej, że ryby te nie są ze sobą blisko spokrewnione. Neon czarny należy do innego rodzaju i występuje daleko bardziej na południu. Obie rybki mają natomiast wspólną cechę- mieniący się, zielonkawy pas po bokach ciała, jakkolwiek u neona czarnego może on być czasem bardziej żółty niż zielony.

Neon czarny

Hodowla

Rybki te wymagają miękkiej, kwaśnej wody i stosunkowo ciemnego środowiska; akwarium powinno mieć sporo roślin pływających, tłumiących oświetlenie. W przeciwnym razie, gdy światło będzie zbyt intensywne albo parametry wody nieodpowiednie, czarny pas na bokach rybki będzie się wydawać bledszy. Samice neona czarnego rozpoznaje się po szerszych ciałach, chociaż odróżnić płeć z całą pewnością można dopiero przed złożeniem ikry, kiedy samica zacznie puchnąc od ikry.

Te kąsaczowate rybki należy trzymać w akwarium w małej grupie, tak by mieć przynajmniej jedną parę. Gdy neony już zadomowią się w akwarium, dobra dieta, zawierająca drobny żywy pokarm, oraz woda z ekstraktem tropikalnej "czarnej wody" powinny zainicjować okres godowy.

Charakterystyka

Występowanie: Rio Taquari Kolo miasta Coxim w brazylijskim stanie Mato Grosso do Sul.

Ubarwienie: charakterystyczny dla tego gatunku jest dwubarwny pas, który ciągnie się od pokryw skrzelowych do nasady płetwy ogonowej. Jego górna, węższa część jest błyszcząca, żółtozielona do zielonej; dolna, szersza część jest głęboko czarna. Grzbiet jest brunatnooliwkowy z ciemniejszym zarysem łusek, brzuch srebrzysty. Płetwy przezroczyste, żółtawe. Górna część tęczówki oka jest błyszcząca, czerwona; dolna – zielona.

Neon czarny

Długość: do 3,5 cm

Cechy zachowania: bardzo towarzyski, nieagresywny, stadny, zgodny; należy trzymać gromadkę rybek, które najchętniej przebywają w przydennej i środkowej warstwie wody.

Akwarium: jak większości kąsaczowatych wystarcza mu akwarium 40 litrowe, częściowo zarośnięte, nie za jaskrawo oświetlone lub zacienione częściowo przez rośliny pływające (!). Możliwie ciemne podłoże i dekoracje.

Woda: miękka; pH 6-7; krystalicznie przezroczysta (!); Pożądany niewielki dodatek garbników; stara, regularnie nieznacznie odświeżana;. Osobniki nieprzeznaczone do rozrodu mogą być hodowane w wodzie średnio twardej.

Temperatura: 24-28 stopni Celcjusza

Pokarm: oczliki, rureczniki, rozwielitki, suche pokarmy, wazonkowce.

autor: Marek Przybecki, Brenda


Komentarze