Żaglowiec skalar - Pterophyllum scalare

Opis gatunku

Żaglowiec skalar jest rybą o bardzo charakterystycznym kształtcie - wysokie, wąskie ciało skalarów - nie jest dziełem przypadku: ryby te żyją w wodach gęsto zarośniętych. Dzięki takiej budowie ciała potrafią z łatwością lawirować między roślinami, co ułatwia im błyskawiczną ucieczkę przed ewentualnymi drapieżnikami. Młode często są sprzedawane do akwariów towarzyskich, skalary jednak szybko wyrastają poza środowisko i zaczynają wymagać stosunkowo głębokiego zbiornika, dobrze obsadzonego roślinami. Niestety, odróżnienie płci u tych ryb jest trudne poza okresem godowym, chociaż ich zachowanie przed złożeniem ikry przez samice może dostarczyć pewnych wskazówek.

Żaglowiec skalar

Para trzyma się blisko siebie, wybierając miejsce do złożenie jaj. Niektóre skalary wolą składać ikrę na pionowo rosnących roślinach, takich jak Echinodorus, inne z kolei wolą użyć w tym celu płytki łupkowej. Na tym etapie samica skalara wyraźnie puchnie od ikry, tracąc na jakiś czas swą charakterystyczną smukłość. Dorosłe osobniki pozostają w pobliżu złożonych jaj, pilnując ich i przeganiając inne ryby, gdy podpływają zbyt blisko. Kiedy młode się wylęgną i zaczną samodzielnie pływać, zostaną pod eskortą dorosłych przeniesione dom dołu wygrzebanego w podłożu akwarium.

Hodowla

Młode skalary na tym etapie życia żywią się wydzieliną rodziców. Osobniki dorosłe będą jeszcze próbować chronić swoje młode, gdy te zaczną się już samodzielnie poruszać po całym akwarium. Skalary mogą się stać fascynującymi mieszkańcami akwarium, a szansa na udane rozmnożenie jest całkiem duża, zwłaszcza, gdy w ich diecie będzie żywy pokarm. Stworzono sporą liczbę odmian kolorowych, w tym odmianę platynową o srebrzystym ubarwieniu i zupełnie pozbawioną pasów, oraz złotożółtą.

Żaglowiec skalar

Czasem też w sklepach pojawia się odrębny gatunek, zwany skalarem (żaglowcem) wysokim (P. altum), a to z racji wyraźnie dłuższych płetw grzbietowej i odbytowej. Gatunek ten okazał się znacznie bardziej oporny na próby rozmnażania, chociaż zasady opieki nad nim nie są inne niż dla jego bardziej znanego kuzyna.

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Pterophyllum scalare

Występowanie: dorzecze Amazonki

Długość: do 15 cm

Temperament: terytorialny i może żerować na mniejszych rybach

Pożywienie: wszystkożerny, ale woli pokarm żywy

Temperatura: 24-28 stopni Celcjusza

autor: Brenda


Komentarze