Błyszczyk brylantowy - Moenkhausia pittieri

Opis gatunku

Błyszczyk brylantowy jest mało wymagającą rybą, aczkolwiek nie lubi twardej i zasadowej wody. Samce są bardziej atrakcyjniejsze pod względem wyglądu od samic, ze względu na bardziej połyskujące łuski na ciele oraz kształt płetwy odbytowej i grzbietowej. Młode osobniki nie są tak atrakcyjne jak dorosłe. Brakuje im opalizującego połysku. Mimo tego warto zakupić niewielkie stadko, by móc cieszyć oko pięknym widokiem odchowanych rybek.

Błyszczyk brylantowy

Hodowla

Mimo swojej aktywności, są pokojowo nastawione do innych mieszkańców akwarium, dlatego też z powodzeniem nadają się do towarzyskiego akwarium. Zwykle poruszają się w środkowej lub górnej części zbiornika.

Ta aktywna, stadna ryba potrzebuje dużej otwartej przestrzeni do pływania, ale już nie tak gęsto obsadzonej roślinnością. Woda powinna być miękka i kwaśna, najlepiej z dodatkiem garbników. Oświetlenie niezbyt jaskrawe. W czasie tarła woda powinna być miękka i kwaśna. Zaleca się zaciemnienie początkowo akwarium, a następnie zwiększenie jego intensywności. Błyszczyk brylantowy jest gatunkiem rozrzucającym i zjadającym ikrę.

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Moenkhausia pittieri

Występowanie: Wenezuela

Długość: 6 cm

Temperament: spokojny, nieagresywny

Pożywienie: karma w płatkach, parzone płatki owsiane, oczliki, rureczniki

Temperatura: 24-28 stopni Celcjusza

autor: Brenda

Zobacz także:

Ameka wspaniała

Bocja wspaniała

Bojownik syjamski, Bojownik wspaniały

Brzanka sumatrzańska

Mieczyk Hellera


Komentarze