Bojownik syjamski, Bojownik wspaniały - Betta splendens

Opis gatunku

Bojownik syjamski, wspaniały należy do jednych z najpiękniejszych ryb akwariowych. Naturalna uroda samca bojownika została jeszcze znacznie podkreślona przez stulecia selektywnej hodowli w ojczyźnie tego gatunku, na Syjamie (dawna nazwa Tajlandii), gdzie ryby te hodowano od bardzo dawna, choć nie dla ich walorów ozdobnych, lecz sprawności w walce.

Samce zawsze powinny być trzymane osobno w akwarium, choć dobrze współżyją z innymi gatunkami. Może się bowiem zdarzyć, że sam bojownik stanie się obiektem ataków innych ryb, które będą nadgryzać jego długie, powłóczyste płetwy.

Bojownik syjamski wspaniały

Hodowla

Bojowniki wspaniałe występują w wielu odmianach barwnych, choć najpopularniejsze są zapewne odcienie kolorów czerwonego i niebieskiego. Samice bojownika są znacznie łagodniejsze i można je poznać po bledszym, brązowym ubarwieniu oraz mniej rozbudowanych płetwach. Zasady hodowli są bardzo proste, ale parę do rozrodu należy przenieść do osobnego zbiornika tarliskowego. Drobny pokarm żywy doskonale przygotowuje tę rybkę do rozrodu.

Rozmnażanie

Samiec zbuduje w nim ze śliny pieniste gniazdo, wspomagając się, jak wszystkie samce spokrewnionych gatunków, powietrzem zasysanym przez labirynt; samica złoży jaja niedaleko gniazda. Samica bojownika partiami składa jaja, które samiec przenosi do gniazda; proces ten może trwać dość długo, nawet ponad 2 godziny.

Bojownik syjamski wspaniały

Młode zaczną się wylegać po 2 dniach i muszą dostawać odpowiedni pokarm; również jakość wody musi być utrzymywana na wysokim poziomie przez cały czas dojrzewania ryb. Trzymanie samców razem do 3 miesiąca jest raczej bezpieczne, później jednak zaczynają się one stawać agresywne w stosunku do siebie.

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Betta splendens
Występowanie: południowo- wschodnia Azja
Długość: do 7,5 cm
Temperament: samce są niezwykle agresywne wobec siebie
Pożywienie: karma i drobny pokarm żywy
Temperatura: 24-28 stopni Celcjusza

autor: Brenda

Zobacz także:

Błyszczyk brylantowy
Bocja wspaniała
Brzanka sumatrzańska
Żaglowiec skalar
Mieczyk Hellera


Komentarze