Bystrzyk Pereza - Hyphessobrycon erythrostigma

Opis gatunku

Nie można nie poznać tej charakterystycznej rybki po czerwonej kropce po obu bokach ciała, która ma podobno kształt serca. Także tuż nad oczami widać wyraźnie czerwone plamki. Ustalenie płci również nie jest trudne - samczyki bystrzyka Pereza mają znacznie dłuższe płetwy ogonowe niż samice oraz powiększoną płetwę odbytową.

Bystrzyk Pereza

Hodowla

Niestety rybki te to jedne z najdroższych przedstawicieli kąsaczowatych i często nie nadają się do małego zbiornika, ponieważ dorosłe osobniki są większe od wielu spokrewnionych gatunków. Trudniej je także przysposobić do życia w nowym akwarium, gdyż są bardziej niż inne podobne rybki podatne na ataki grzybów; u samców szczególnie cierpią z tego powodu płetwy.

Jeżeli będzie podawany im pokarm zwierający witaminę C oraz utrzymywał wodę w zbiorniku w górnej granicy dopuszczalnego przedziału, zabezpieczysz się nieco przed problemem. Kiedy rybki już się przyzwyczają do swego środowiska, możesz wzbogacić dietę o pozbawione skrzydełek muszki owocowe, co powinno zachęcić bystrzyki do zachowań rozrodczych; podobnie działa rozdzielenia na jakiś czas samców od samic i ponowne ich połączenia.

Bystrzyk Pereza

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Hyphessobrycon erythrostigma

Występowanie: górne dorzecze Amazonki

Długość: do 12 cm

Temperament: samce mogą się czasem czubić

Pożywienie: karma i drobny pokarm żywy

Temperatura: 23-28 stopni Celcjusza

autor: Brenda

Zobacz także:

Bystrzyk barwny

Bystrzyk ozdobny

Bystrzyk pięknopłetwy

Bystrzyk trojpręgi

Cierniooczek Kuhla, Piskorek Kuhla


Komentarze