Bystrzyk pięknopłetwy - Hyphessobrycon pulchripinnis

Opis gatunku

Ubarwienie tych rybek bywa zdumiewająco podobne do cytryny, choć niektóre osobniki są bardziej srebrzyste; niemniej tylko w wodzie o idealnych parametrach będzie można podziwiać ich naturalne piękno. Żółć ubarwienia dojrzałych samców jest zawsze głębsza niż u samic, a poza tym samce można poznać po bardziej wypukłych płetwach odbytowych.

Niestety, bystrzyki pięknopłetwe nie składają ikry w akwarium tak chętnie, jak niektóre inne gatunki, jakkolwiek tymczasowe rozdzielenie samców i samic oraz uzupełnienie diety o pokarm żywy mogą w tym pomóc. Samce należy przenieść do zbiornika tarliskowego, gdzie woda powinna być miękka i kwaśna; często rozmieszcza się w nim specjalne frędzle, zachęcające samice do składania ikry.

Hodowla

Woda powinna zawierać również taninę. Lepiej nie umieszczać bystrzyków pięknopłetwych w jednym zbiorniku towarzyskim z młodymi skalarami (gatunki Pterophyllum) czy innymi rybami o rozbudowanych płetwach, ponieważ rybki te chętniej niż inni przedstawiciele tej grupy będą je podskubywać.

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Hyphessobrycon pulchripinnis

Występowanie: środkowa i wschodnia Brazylia

Długość: 5 cm

Temperament: towarzyski, lecz może podgryzać płetwy innym rybom

Pożywienie: karma i drobny pokarm żywy

Temperatura: 23-28 stopni Celcjusza

autor: Brenda

Zobacz także:

Bystrzyk ozdobny

Bystrzyk Pereza

Bystrzyk trojpręgi

Cierniooczek Kuhla, Piskorek Kuhla

Bojownik syjamski, Bojownik wspaniały


Komentarze