Chłodzenie akwarium podczas upałów
Lato - czas upałów i wakacji. Wysoka temperatura wpływa nie tylko źle na nas, ale i także na nasze akwarium. Podczas tego ciepłego, czasami wręcz upalnego okresu temperatura na zewnątrz sięga np. 30oC. Jeżeli mieszkamy w zimnej kamienicy, bloku lub z tego czy innego powodu innym chłodnym budynku w pokoju, w którym stoi akwarium temperatura jest znacznie niższa na zewnątrz i nie mamy najmniejszych powodów do zmartwień. Niestety są też tacy (między innymi ja :D), którzy mieszkają w budynkach łatwo nagrzewających się (do tego mam najcieplejszy pokój w domu echh). I tu pojawia się problem. Woda w zbiorniku osiąga często temperaturę nawet 30-kilku stopni Celsjusza. Wpływa to negatywnie nie tylko na wszystkie ryby żyjące w naszym akwarium, lecz także rośliny i nadmierny rozrost glonów. Pisząc ten artykuł woda w moim pokoju ma 28oC, natomiast w akwarium aż 32oC. Obserwuję nie tylko duże parowanie, lecz także gnicie niektórych gatunków roślin i glony osadzające się zarówno na roślinach jak i wystroju, czy szybach. Muszę jak najszybciej podjąć jakieś kroki, by uporządkować zbiornik z glonów i obniżyć temperaturę do przynajmniej 28oC a szczytem marzeń byłoby osiągnięcie 25oC.
Od czego zacząć w takim przypadku? Na początku należałoby zmniejszyć temperaturę pomieszczenia, w którym mamy akwarium do jak najniższej. Następnym krokiem jest zajęcie się samym zbiornikiem. Najlepiej jest rozpocząć pracę od usuwania nadgnitych lub opadłych kawałków roślin, ewentualne przycięcie, czy dosadzenie braków. Glony z szyb i dekoracji usuwamy mechanicznie (rady dotyczące przeciwdziałania glonom w dziale "glony"), wszystkie zielone paskudztwa osiadłe na liściach roślin akwariowych delikatnie usuwamy ręcznie lub szmatką uważając, by nie uszkodzić łodygi, liści i korzeni. Gdy uporamy się już ze wszystkimi porządkami uzupełniamy wyparowaną wodę dolewając wody chłodnej, odstanej lecz nie za zimnej.
Jak jednak nie dopuścić do powstania takiej sytuacji na nowo? Sposobów jest kilka, uszeregowane są one kolejno - od najbardziej polecanych do najmniej:
- Schłodzenie pokoju, w którym stoi akwarium do około 25oC.
- Montaż wiatraczka z komputera na obudowie akwarium (sposób szczególnie polecany)
- Zakup drogiej (około 1000 do 2000zł) chłodziarki do akwarium (szczególnie polecane w przypadku akwariów morskich)
- Częste podmiany wody na schłodzoną, lub wrzucanie np. kostek lodu w woreczku do akwarium
- Zamrożenie plastikowej butelki z wodą i wrzucenie jej do akwarium
- Wkładanie innych wkładów chłodzących (np. z przenośnych lodówek)
- Odsuwanie pokrywy lub zmniejszanie długości oświetlenia akwarium
Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci przy pielęgnacji i chłodzeniu akwarium w lecie. Sposób montażu wiatraczka można znaleźć na innych stronach poświęconych akwarystyce lub forach (sposób chłodzenia bardzo tani i efektywny). W przypadku chłodziarki w Googlach wystarczy wpisać tagi "sklep, akwarium, chłodziarka" i otrzymamy wiele ofert tego właśnie sprzętu. Reszta sposobów chłodzenia (różnego rodzaju wkładami) należy przetestować samemu. Powodzenia!!
Opracował: Michał Mikler