Cierniooczek Kuhla, Piskorek Kuhla - Pangio kuhli

Cierniooczki Kuhla czyli Piskorki Kuhla są to ryby, które należy trzymać w grupie. Rozmnażanie udaje się sporadycznie, ponieważ są bardzo skryte, zdarza się, że parze udaje się spłodzić młode, gdyż samica rozrzuca jaja po całym podłożu. Ikra jest rozproszona, tarlaki mogą zjadać jaja. Młode wylęgają się po24 godzinach. Najlepszym pokarmem dla młodych są larwy solowca. Zaraz po wylęgnięciu się młode mają zewnętrzne skrzela.

Cierniooczek Kuhla, Piskorek Kuhla

Należy zachować szczególną ostrożność przy wyławianiu tych ryb ze zbiornika, ponieważ pod każdym okiem mają one kolec. Jest to mechanizm obronny, służący do klinowania ryby w paszczy potencjonalnego agresora, i podobnie zadziała w przypadku, gdy ryba znajdzie się w sieci, z której trudno ją będzie potem wyciągnąć. Po wpuszczeniu do elementem dekoracji, a wyjdą ze swej kryjówki dopiero wówczas, gdy akwarium będzie spowite akwarium szybko znikają, zagrzebują się w podłożu lub schowają się pod kamieniem, płytą czy innym mrokiem.

Piskorek ma ciało robakowate, spłaszczone pokryte poprzecznymi brązowożółtymi pręgami. Ich rozmieszczenie, ilość i kolor zależy od gatunku ryby.. Brak wyraźnych różnic między samcem a samicą. W dzień ryba ukrywa się wśród roślin, pod kamieniami i w grotach, czasem leży powoli przesuwając się po dnie. Jest to rybka aktywna w nocy i o zmroku. Wystraszona szybko pływa i może próbować wyskakiwać z akwarium.

Cierniooczek Kuhla, Piskorek Kuhla

Nie powinno się go trzymać z innymi rybami dennymi. Piskorki chętnie wchodzą w różne zakamarki, w filtrze nie mogą zawrócić i giną, w filtrach turbinowych zabija je wirujący wirnik. Twardość wody nie odgrywa praktycznie żadnej roli, aczkolwiek lepiej czuje się w wodzie miękkiej. Po każdej podmianie są wyraźnie ożywione. Akwarium dla piskorków powinno być miejscami gęsto porośnięte roślinami, z kryjówkami na dnie. Lubi ciemne, miękkie podłoże, w którym może grzebać w poszukiwaniu robaków.

Nazwa łacińska: Pangio kuhli

Występowanie: Półwysep Malajski i pobliskie wyspy

Długość: do 10 cm

Temperament: skryty, nieagresywny, stadny

Pożywienie: wszystkożerny, ale woli drobny tonący pokarm żywy

Temperatura: 24-30 stopni Celcjusza

autor: Brenda

Zobacz także:

Bystrzyk ozdobny

Bystrzyk Pereza

Bystrzyk pięknopłetwy

Bystrzyk barwny

Danio lamparci


Komentarze