Glonojad syjamski - Gyrinocheilus aymonieri

Opis gatunku

Glonojad syjamski jest rybą, która w naturalnych warunkch występuje w Tajlandii. Lubi czystą i dobrze natlenioną wodę. Starsze osobniki mogą uszkadzać skórę innym większym rybom, przyssawając się do nich. Ryba często jest mylona z popularną kosiarką. Lubi wodę miękką do twardej. Ta glonożerna ryba cieszy się ogromną popularnością, ponieważ likwiduje glony w akwarium.

Wprawdzie preferuje ona strefy przydenne, to jednak można zaobserwować ją również w innych miejscach zbiornika, gdzie przytwierdza się swym przekształconym w rodzaj przyssawki pyskiem do podwodnych przedmiotów. Wraz z wiekiem starsze osobniki, ponieważ są samotnikami, mogą stać się bardzo agresywne. Wbrew swej nazwie ryby te nie pochodzą z Chin. Nie są to też prawdziwi krewniacy wyposażonych w przyssawki piskorzowatych.

Glonojad syjamski

Hodowla

Niemniej, glonojad chiński, mający bardzo elastyczną paszczę, może się przyczepiać do kamieni i zatopionych w wodzie kawałków drewna, z powodzeniem stawia czoło nawet bardzo silnym prądom. Niezwykłą cechą przedstawicieli tego gatunku jest zdolność do wykorzystywanie skrzeli nawet wówczas, gdy otwór gębowy spełnia rolę przyssawki. Na płatach skrzelowych ryby te mają niewielki otwór.

Glonojady chiński mogą się okazać się bardzo pomocne w zwalczaniu plagi glonów w akwarium, pod warunkiem zastosowania także innych środków zaradczych, jak zmiana naświetlenia. Nie udało się doprowadzić do tarła w warunkach akwariowych, niemniej ryby te rozmnaża się komercyjnie, a najpopularniejszą odmianą stał się obecnie jasno ubarwiony glonojad złoty.

Ryby te nie nadają się szczególnie do akwarium towarzyskiego, częściowo z racji dużych rozmiarów dorosłych osobników. Poza tym, glonojady chińskie czasem przyczepiają się do boków innych ryb i żywią się pokrywającą je ochronną warstwą śluzy, osłabiając ich odporność na infekcje. Na ogół nie są agresywne.

Glonojad syjamski

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Gyrinocheilus aymonieri

Występowanie: Tajlandia

Długość: do 27 cm

Temperament: z wiekiem stają się coraz bardziej terytorialne

Pożywienie: wszystkożerny, ale musi mieć zapewniony pokarm roślinny

Temperatura: 21-28 stopni Celcjusza

autor: Brenda

Zobacz także:

Glonojad złoty

Bystrzyk Pereza

Bojownik syjamski, Bojownik wspaniały

Grubowarg dwubarwny, Labeo bicolor

Grubowarg syjamski, Kosiarka


Komentarze