Grubowarg dwubarwny, Labeo bicolor - Epaizeorhynchus bicolor

Opis gatunku

Ubarwienie tych ryb będzie najlepiej widoczne w przejrzystej wodzie. W gorszych warunkach grubowargi będą się wydawać nie matowo czarne, lecz szare, a ich czerwony ogon będzie bledszy niż jest w istocie. Grubowarg dwubarwny nie jest gatunkiem towarzyskim, przynajmniej dla swoich pobratymców - pojedyncze sztuki będą się dobrze czuły i rosły w towarzystwie innych ryb ze sobą niespokrewnionych, i nie będą ich atakować.

Grubowarg dwubarwny, Labeo bicolor

Hodowla

Natomiast umieszczenie w jednym akwarium grubowarga dwuplamistego i grubowarga zielonego może doprowadzić do poważnego konfliktu. Zgromadzono niewiele materiału o warunkach rozmnażania tego gatunku w akwariach; udało się jedynie ustalić, że samice składają jaja w zagłębieniach podłoża. Odróżnienie płci u tych ryb jest możliwe dopiero na krótko przed złożeniem ikry, kiedy samice zaczynają puchnąc od ikry.

Młode są z początku srebnobrązowe, a charakterystyczne czerwone ubarwienie ogona pojawi się dopiero po 7 tygodniach. Ryby te są z natury bardzo płochliwe. Zasiedlają dolna strefę akwarium, gdzie należy im zapewnić poczucie bezpieczeństwa, umieszczając w podłożu skały i kawałki drewna.

Grubowarg dwubarwny, Labeo bicolor

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Epaizeorhynchus bicolor (Labeo bicolor)

Występowanie: Tajlandia

Długość: 15 cm

Temperament: nietowarzyski dla ryb spokrewnionych

Pożywienie: tabletki i nieco pokarmu zielonego

Temperatura: 22-26 stopni Celcjusza

autor: Brenda

Zobacz także:

Glonojad syjamski

Glonojad złoty

Grubowarg syjamski, Kosiarka

Gupik pawie oczko

Gurami całujący


Komentarze