Gurami całujący - Helostoma temminckii

Opis gatunku

Gurami całujący jest rybą, której dziwne zachowanie może sprawiać wrażenie okazywania sobie uczuć, w rzeczywistości jednak jest to pokojowa metoda rozwiązywania nieporozumień, bez walki. Załączenie mięsistych warg dwóch osobników jest sprawdzianem siły - ostatecznie słabszy odstępuje. Mocne wargi i duże otwory gębowe znacznie ułatwiają też tym rybom jedzenie glonów.

Gurami całujący

Hodowla

Niestety, gurami całujące potrafią również obrócić się przeciwko roślinom w akwarium, niszcząc zazwyczaj ich delikatne pędy, co prowadzi do obumarcia całej rośliny. Dlatego też do akwarium z tymi rybami najlepiej wybrać rośliny mocne i szybko rosnące. Dodanie do diety gurami całujących pokarmu zielonego powinno zmniejszyć ryzyko zniszczenia roślin, jeżeli jednak to nie pomoże, należy wstawić do akwarium rośliny plastikowe.

Odróżnienie płci gołym okiem jest praktycznie niemożliwe do czasu, gdy samica zacznie puchnąc od ikry. Samce z reguły nie budują gniazda, nie pilnują też ikry ani młodych. Jaja unoszą się swobodnie na powierzchni wody do chwili wyklucia się młodych, dlatego też po złożeniu ikry dobrze jest usunąć samca i samicę ze zbiornika tarliskowego, gdyż istnieje niebezpieczeństwo, że zjedzą jaja.

Gurami całujący

Gdy młode zaczną się już swobodnie poruszać, niezbędne będą eugleny i inne drobne żyjątka wodne. Jak w przypadku innych ryb, tak i tutaj w zbiorniku tarliskowym przeznaczonym dla tych ryb należy zamontować bardzo delikatny system filtracji.

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Helostoma temminckii

Występowanie: południowo - wschodnia Azja

Długość: 15-20 cm

Temperament: nie okazuje agresji otwarcia

Pożywienie: wszystkożerny, je też pokarm roślinny

Temperatura: 22-30 stopni Celcjusza

autor: Brenda

Zobacz także:

Glonojad syjamski

Glonojad złoty

Gupik pawie oczko

Gurami dwuplamisty

Gurami mozaikowy


Komentarze