Jak rozmnożyć danio malabarskie?

Do rozmnożenia Danio Malabarskiego potrzebne mi było:

Akwarium ustawiamy w miejscu na które pada rano światło słoneczne i wypełniamy odstaną wodą do 15 cm. Po napełnieniu akwarium wkładamy do niego oczyszczoną z wszelkich chemikaliów, rozłożystą sztuczną roślinkę i kładziemy na nią kamienie by nie wypływała na powierzchnię wody. Podłączamy brzęczyk i grzałkę (do termoregulatora) i ustawiamy temperaturę 25 C.

Na następny dzień do mniejszego akwarium wpuszczamy samicę a samce do przygotowanego akwarium tarliskowego. Wieczorem syto karmimy ryby (nie należy przesadzać), i wpuszczamy samicę do akwarium tarliskowego w którym czekają na nią gotowe do tarła samce. Regulujemy wtedy przepływ napowietrzacza i sprawdzamy czy temperatura wynosi 25 C.

Uwaga! W tym momencie samce zalecają się do samicy, wówczas może nastąpić złożenie ikry. W takim wypadku nie należy wyławiać ryb gdyż ikra nie jest jeszcze od końca zapłodniona. Następnego dnia na dnie akwarium oraz na roślince powinny leżeć już ziarenka ikry. Wówczas wtedy odławiamy samicę i samce i podnosimy temperaturę do 25,5 C. Duża samica Danio Malabarskiego składa do 1000 sztuk ziarenek ikry.

Uwaga! Jeśli tarło nie nastąpi w ciągu jednej nocy należy poczekać drugą. Jeśli i to nadal nie poskutkuje należy oddzielić samicę i samce i powtórzyć zabieg.

Po 2-3 dniach z ikry złożonej przez Danio Malabarskie wykluwają się małe robaczki zwane larwami, które po kilku dniach od wyklucia przekształcają się w młode rybki. Gdy młode zaczynają pływać należy je wtedy zacząć karmić sproszkowanym pokarmem (najlepiej firmy Tropical "Mikrowit" lub sproszkowaną dafnią).

Młode Danio Malabarskie rosną bardzo szybko już po 5-6 miesiącach dorastają do wzrostów swoich rodziców, jest je także bardzo łatwo wykarmić.

autor: Marcin Szkop (Marcins)


Komentarze