Jak zacząć przygodę z akwarystyką?

Czyli kilka kroków do założenia akwarium

Jak zacząć? To pytanie stawia sobie większość początkujących akwarystów. Jeżeli dopiero co zaczynasz swoją przygodę z akwarystyką to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się, jak krok po kroku przygotować zbiornik, jakich będziesz do tego potrzebował materiałów, a także poznasz szacunkowe koszty nowego hobby.

Na samym początku warto zadać sobie kilka pytań: Dlaczego chcę się zajmować akwarystyką? Ile czasu
i pieniędzy będę mógł włożyć w jego utrzymanie? Czy nie znudzi mi się po kilku tygodniach? Na pewno na wszystkie pytania odpowiedziałeś TAK, ale zastanów się dobrze. Jeżeli jesteś już pewny swojej decyzji przejdźmy do rzeczy. Nie będę ukrywał, iż na im większy zbiornik się zdecydujemy, tym łatwiej uzyskamy równowagę biologiczną, czyli jednym słowem w 100l. zbiorniku będziemy mieć mniej pracy, niż w małym 25l. Kiedy już zdecydujemy się na wielkość, jaka nam odpowiada jedziemy zakupić nasze nowe akwarium. Ale gdzie? Otóż większość najlepszych sklepów akwarystycznych oferuje gotowe akwaria o różnych wielkościach.

Z gotowymi pokrywami oświetleniowymi, możemy również zamówić nasz "baniaczek" przez Internet. Takie akwaria przychodzą dobrze zapakowane i oczywiście prosto do domu. Nie musimy pakować do samochodu np. 112l. zbiornika o długości 80cm. Istna wygoda, musimy jedynie mieć zaufanie do sprzedawcy. Gotowe akwaria z pokrywami są co prawda bardzo dobrej jakości, lecz ich cena może odstraszać, dlatego możemy spróbować zamówić zbiornik u szklarza a pokrywę zrobić samemu. Koszt znacznie niższy. Kiedy już znajdziemy się w sklepie zachodzi pytanie: Co potrzebuję kupić? Poniższa tabelka ukazuje przykładowy osprzęt do akwarium o pojemności 112 l. :

Przedmiot

Typ

Cena (ok.)

Akwarium

112l.

100zł

Pokrywa

oświetleniowa

130zł

Filtr zewnętrzny

Tetra EX 600

220zł

Filtr wewnętrzny

AquaEl Fan-2

50zł

Grzałka akwarystyczna

Tetra 150W

50zł

Żwir

np. kwarcowy x3

9zł

Termometr

Sera precision

11zł

Dekoracje

np. korzenie, łupki

ok.50zł

¦wietlówki

2x20W

100zł

Pokarmy

3 różne pokarmy

30zł

Preparaty

Według uznania

-

Testy

Według uznania

-

Rośliny

Według uznania

-

Odmulacz

Tetra do 120l.

40zł

Tło

Według uznania

ok.20zł

CO2

Według uznania

-

 

SUMA

810zł

Powyżej przedstawiłem koszty porządnego akwarium. Oczywiście można zamontować tylko filtr wewnętrzny, świetlówki możemy zostawić takie, jakie dostaliśmy z pokrywą.

UWAGA! Ceny podane w tabeli mogą się nieco różnić np. filtr zewnętrzny możemy dostać za 200zł, a w niektórych sklepach za 280zł.

1. Gdy już wszystko kupiliśmy możemy przystąpić do pracy. Najpierw musimy wybrać odpowiednie miejsce do postawienia naszego akwarium. Nie może to być miejsce narażone na bezpośrednie operowanie promieni słonecznych, przeciągi i wahania temperatur, a także głośne.
Nie może nam także przeszkadzać np. w przejściu. Zbiornik stawiamy na wytrzymałych lub przeznaczonych do tego celu szafkach. Akwarium powinno się znajdować na wysokości naszego wzroku. Pod dno powinniśmy podłożyć jakąś matę (dostępne są specjalne maty), styropian lub inną podkładkę, żeby zapobiec powstawaniu mikropęknięć w dnie akwarium, a w konsekwencji do jego całkowitego rozsczelnienia.

2. Gdy już wybraliśmy miejsce i podłożyliśmy matę powinniśmy umyć cały zbiornik od wewnątrz. Jeżeli jest to mały, lekki zbiorniczek można nalać do niego nieco wody i wypłukać, większe starannie wycieramy wilgotną szmatą, która nie miała wcześniej styczności z detergentami. W tym samym czasie do miski wsypujemy żwir i starannie wypłukujemy.

3. Wlewamy kilka centymetrów wody i delikatnie wsypujemy żwir. Rozkładamy go równomiernie na całej szerokości akwarium jednocześnie tworząc spadek żwiru w kierunku przedniej szyby.

4. Następnie montujemy filtry, grzałkę, termometr, dyfuzor CO2 itd. Kiedy już zamieścimy cały osprzęt wkładamy elementy dekoracyjne. Musimy je tak poukładać, aby zakryć filtry, okablowanie, grzałkę i umożliwić rybom swobodne przemieszczanie się. Dopełniamy wodę do połowy.

5. Gdy napełniliśmy już zbiornik do połowy, zainstalowaliśmy cały osprzęt i wysypaliśmy żwir zabieramy się za sadzenie roślin. Wybrane gatunki odpowiednie do biotopu sadzimy w żwirze. Można podsypać specjalnego nawozu w proszku lub umieścić specjalne tabletki nawożące pomiędzy roślinami. Przed posadzeniem przycinamy korzenie i rozprostowujemy je delikatnie, po czym umieszczamy korzenie
w żwirku i przysypujemy. Musimy się postarać, aby korzenie były wsadzone prosto, nie rozłaziły się na wszystkie strony.
Sposób sadzenia roślin przedstawia poniższy schemat:

(kliknij na obrazek aby powiększyć)

Oczywiście wysokie rośliny sadzimy w tyle akwarium, niższe w środku a bardzo niskie na samym przodzie
tworząc tzw."dywanik"). Więcej na temat sadzenia, pielęgnacji, gatunków i nawożenia znajdziesz w dziale RO¦LINY

6. Dopełniamy akwarium do poziomu pokrywy, uważając przy tym, aby nie naruszyć posadzonych roślin
i nie burzyć dekoracji. Wodę warto wlewać konewką, która nie miała styczności z detergentami. Teraz powinniśmy uruchomić filtry, włączyć grzałkę i ustawić jej termostat na żądaną temperaturę oraz włączyć oświetlenie. Tak urządzone akwarium zostawiamy na minimum dwa tygodnie, by mogło dojrzeć biologicznie. Przez cały ten czas zapalamy światło w cyklu dobowy, filtry i grzałka muszą być stale podłączone. Jeżeli mamy taką możliwość - monitorujmy parametry wody.

7. Po 2-3 tygodniach możemy wprowadzić ryby. Musimy pamiętać o tym, by dobrać obsadę biotopowo: np. Obsada dla 112 l. akwarium
o biotopie Ameryki ¦rodkowej może wyglądać tak:
- 3x Platki (Xiphophorus maculatus) samce
- 2x Platka (Xiphophorus variatus) samice
- 5x Kiryski spiżowe (Corydoras aeneus)
- 4x Gupiki (Poecilia reticulata) samce
- 4x Gupiki (Poecilia reticulata) samice
- 1x Mieczyk Hellera (Xiphophorus helleri) samiec
- 1x Mieczyk Hellera (Xiphophorus helleri) samica

Opracował: Michał Mikler


Komentarze