Kirysek lamparci - Corydoras julii
Opis gatunku
Wzór i kształt znamion tych kirysków są bardzo indywidualne, najczęściej jednaj są to liczne czarne kropki, które czasem łączą się ze sobą w linie. Po obu bokach ciała, mniej więcej na wysokości oczu, biegnie także wyraźna ciemna linia.
Hodowla
Rozpoznanie tego gatunku nie zawsze jest proste, można go bowiem łatwo pomylić z peruwiańskim kiryskiem trójpręgim (C. trilineatus), który ma plamki większe i bardziej nieregularne. Ustalenie płci również nie jest łatwe, ponieważ jednak kiryski lamparcie są z natury towarzyskie, możesz kupić małą grupkę, w której z pewnością będzie przynajmniej jedna para.
W przeciwieństwie do niektórych sumowatych kiryski nie są rybami o ściśle nocnym trybie życia i żywią się także za dnia, niemniej wolą światło przyciemnione. Dobrze się też przystosowały do wód o niskiej zawartości tlenu, ponieważ potrafią czerpać tlen bezpośrednio z powietrza, które łykają tuż nad powierzchnią wody. Tlen z powietrza jest wchłaniany w tylnym odcinku jelita. Płetwy brzuszne są zazwyczaj węższe niż u samic.
Charakterystyka
Nazwa łacińska: Corydoras julii
Występowanie: brazylijskie dopływy dolnego biegu Amazonki
Długość: 5 cm
Temperament: towarzyski, dobrze żyje w grupie
Pożywienie: pokarm tonący i żywy
Temperatura: 20-26 stopni Celcjusza
autor: Brenda
Zobacz także: