Kirysek lamparci - Corydoras julii

Opis gatunku

Wzór i kształt znamion tych kirysków są bardzo indywidualne, najczęściej jednaj są to liczne czarne kropki, które czasem łączą się ze sobą w linie. Po obu bokach ciała, mniej więcej na wysokości oczu, biegnie także wyraźna ciemna linia.

Kirysek lamparci

Hodowla

Rozpoznanie tego gatunku nie zawsze jest proste, można go bowiem łatwo pomylić z peruwiańskim kiryskiem trójpręgim (C. trilineatus), który ma plamki większe i bardziej nieregularne. Ustalenie płci również nie jest łatwe, ponieważ jednak kiryski lamparcie są z natury towarzyskie, możesz kupić małą grupkę, w której z pewnością będzie przynajmniej jedna para.

W przeciwieństwie do niektórych sumowatych kiryski nie są rybami o ściśle nocnym trybie życia i żywią się także za dnia, niemniej wolą światło przyciemnione. Dobrze się też przystosowały do wód o niskiej zawartości tlenu, ponieważ potrafią czerpać tlen bezpośrednio z powietrza, które łykają tuż nad powierzchnią wody. Tlen z powietrza jest wchłaniany w tylnym odcinku jelita. Płetwy brzuszne są zazwyczaj węższe niż u samic.

Kirysek lamparci

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Corydoras julii

Występowanie: brazylijskie dopływy dolnego biegu Amazonki

Długość: 5 cm

Temperament: towarzyski, dobrze żyje w grupie

Pożywienie: pokarm tonący i żywy

Temperatura: 20-26 stopni Celcjusza

autor: Brenda

Zobacz także:

Kirysek niebieski

Kirysek similis

Kirysek nadobny

Kirysek napoensis

Kirysek pstry


Komentarze