Kirysek pstry - Corydoras paleatus

Opis gatunku

Kirysek pstry to sympatyczna, ruchliwa i stadna rybka, pływająca zwykle w dennej strefie akwarium. Nie jest tak płochliwa jak bocja wspaniała, ale również potrafi się skutecznie ukryć przed wzrokiem ciekawskich. Jest rybą przystosowaną do życia w warunkach deficytu tlenowego, co jakiś czas podpływa do powierzchni wody, by zaczerpnąć powietrze.

Kirysek pstry

Jako dodatkowy narząd oddechowy służy jej odcinek jelita. Samica jest zwykle odrobinę większa i pełniejszej budowy niż samiec. Samce mają również zwykle bardziej spiczastą i wyższą płetwę grzbietową. Minimalna temperatura w której może przebywać kirysek pstry to 15°C, w miesiącach letnich można zatem trzymać go w ciepłych płytkich basenach w ogrodzie; ale trudno go potem złapać do akwarium.

Hodowla

Kirysek lubi akwarium dobrze zarośnięte roślinami i z dużą ilością kryjówek między kamieniami a korzeniami. Do tarła zwykle bierze się 1 samicę i 3-4 samce. Ikra w trakcie tarła, które właściwie jest nieustanną gonitwą samców za samica, jest składana na dekoracjach, ścianach akwarium i sztywnych roślinach.

Tarlaki wyławia się natychmiast po tarle, gdy zaczynają zjadać ikrę. Można uzyskać od 50-200 jaj. Wylęg następuje po 6-8 dniach, jest stosunkowo duży i jego wychów po zapewnieniu odpowiednio dużej ilości drobnego żywego pokarmu nie sprawia kłopotu. Młode czasami nie rosną równo.

Kirysek pstry

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Corydoras paleatus

Występowanie: dorzecze La Platy w południowo- wschodniej Brazylii

Długość: 7 cm

Temperament: ruchliwa, nieagresywna, stadna

Pożywienie: pokarm roślinny i zwierzęcy, larwy ochotek

Temperatura: 18-25°C

autor: Brenda

Zobacz także:

Kirysek spiżowy

Kirysek similis

Kirysek Sterby

Kirysek napoensis

Kirysek niebieski


Komentarze