Kirysek Sterby - Corydoras sterbai

Opis gatunku

Gatunek ten jak większość kirysków potrzebuje miękkiego podłoża. Miejscami gęsto porośnięte roślinami, ale z przestrzenią do wypływania się. Ze względu na ruchliwość rybek nie powinno być zbyt małe, przynajmniej 75l z dużą powierzchnią dna. Woda powinna być raczej miękka lekko kwaśna z dodatkiem garbników.

Kirysek sterby

Hodowla

Samce są drobniejsze od samic, więc rozróżnienie płci nie sprawia problemu nawet mniej doświadczonemu akwaryście. Jak zdecydowanej większości kirysków hodowla tego gatunku jest dosyć prosta. Ryby wytrzymują duże wahania temperatur. Bardzo ważne jest miękkie podłoże w zbiorniku, by ryby się nie pokaleczyły i nie uszkodziły swoich wąsów. Burzliwe tarło w grupie z przewagą samców nad samicami, podobne do tarła kiryska pstrego, ale przy powierzchni wody. Nie opiekują się ani ikrą, ani narybkiem.

Rozmnażanie

Narybek wykluwa się w temperaturze 26°C po 3 dniach, a po następnych 24 godzinach przyjmuje nicienie micro. Woda w akwarium tarliskowym musi mieć twardość węglanową równą 0 DCH i zawierać garbniki pochodzące np. z torfu.

Kirysek sterby

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Corydoras Sterbai

Występowanie: Brazylia

Długość: 3,5 cm

Temperament: nieagresywny, spokojny, towarzyski

Pożywienie: wszystkożerny

Temperatura: 22-26 stopni Celcjusza

autor: Brenda

Zobacz także:

Kirysek similis

Kirysek pstry

Kirysek spiżowy

Kirysek napoensis

Kirysek niebieski


Komentarze