Księżniczka z Burundi, Lirniczka - Neolamprologus brichardi

Opis gatunku

Księżniczka z burundi jest rybą wysmukłą, ma wyciągnięte końce płetwy ogonowej. Między oczyma a tylnym brzegiem pokrywy skrzelowej występuje charakterystyczny rysunek. Samce są większe, mają wydłużone płetwy. Rybki te należy hodować w małych stadkach. Można je trzymać z innymi gatunkami tylko w dużym akwarium, mającym wiele kryjówek i dużo wolnej przestrzeni do pływania. Bronią one bowiem terytorium wylęgu.

Księżniczka z Burundi

Hodowla

Tak jak wszystkie pielęgnice z Tanganiki księżniczka z Burundi także potrzebuje wody o średniej twardości do twardej. Hodowla jest niekłopotliwa. Temperatura w zbiorniku podczas tarła powinna wynosić 27-290C. W okresie tarła ryby stają się jeszcze bardziej  agresywne. W akwarium hodowlanym wskazana duża ilość kryjówek z kamieni i grot skalnych. Ikra w ilości około 200 ziaren składana na kamieniach i skałach. Rodzice troskliwie opiekują się potomstwem.

Księżniczka z Burundi wymaga zbiornika o długości minimum 60cm dla jednej pary ryb. Akwarium towarzyskie powinno mieć długość co najmniej 100cm, zwłaszcza w przypadku trzymania większej ilości ryb z tego gatunku. Podłoże z piasku lub drobnego żwiru. Zbiornik powinien obfitować w kryjówki skalne. Akwarium powinno być jasno oświetlone.

Księżniczka z Burundi

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Neolamprologus brichardi

Występowanie: wschodnia Afryka (jezioro Tanganika)

Długość: do 10 cm

Temperament: bardzo agresywna i terytorialna

Pożywienie: pokarm mięsny żywy, suchy, mrożony, larwy owadów, granulaty, tabletki

Temperatura: 25-30 stopni Celcjusza

autor: Brenda

Zobacz także:

Kirysek similis

Kirysek Sterby

Mieczyk Hellera

Miedzik obrzeżony

Molinezja ostrousta


Komentarze