Neon zielony, Zwinnik Costello - Hemigrammus hyanuary

Opis gatunku

Neon zielony występuje w Brazylii w dorzeczu górnego Rio Negro i Orinoko. Osiąga 3,5 cm długości. Pokojowo usposobiona ryba ławicowa. Dużo trudniejsza w hodowli i wrażliwsza na złą jakość wody, choroby i pasożyty niż neony czerwony i Innesa. Wymaga akwarium miejscami gęsto obsadzonego roślinnością, z dekoracjami w postaci korzeni, podłożem z ciemnego żwirku. Bardzo trudna do rozmnożenia, wszystkożerna ale ze względu na mały otwór gębowy pokarm powinien być mocno rozdrobniony lub mały jak np. oczlik. Wartość pH powinna wynosić 5,5-6,0, a woda bardzo miękka filtrowana przez torf.

Neon zielony

Występowanie

Znaleziony po raz pierwszy w jeziorach w okolicach Manaos. Występuje również w górnym biegu Amazonki, od Iquitos do Sao Paulo de Olivenca.

Ubarwienie

ciało jest w górnej części żółtawe do oliwkowozielonego, w dolnej części – zielonosrebrzyste. Wzdłuż ciała ciągnie się błyszczący zielony pas. W dolnej części ogona zachodząca aż na płetwę ogonowa ciemna plama; w górnej części – błyszcząca, żółta. Płetwy bezbarwne.

Długość

Do 4 cm.

Dymorfizm płciowy

Samica jest przeważnie nieco większa i ma bardziej wydatny brzuch. Samiec mniejszy i smuklejszy; w przedniej części płetwy odbytowej ma rząd haczyków, które oglądane pod gołym okiem wyglądają jak delikatna, jasna kreseczka.

Cechy zachowania

Gatunek zgodny i towarzyski, ale równocześnie płochliwy. Należy trzymać gromadkę rybek, które najchętniej przebywają w środkowej i podpowierzchniowej warstwie wody, nieagresywna, spokojna, stadna.

Akwarium

Mimo swych niewielkich rozmiarów wymaga akwarium powyżej 80 litrów, częściowo zarośniętego, nie za jaskrawo oświetlonego lub zacienionego częściowo przez rośliny pływające (!). Wskazane ciemne podłoże i dekoracje.

Woda

Miękka, pH 6-7; krystalicznie przezroczysta, regularnie nieznacznie odświeżana (!), o temperaturze 23-27 stopni Celcjusza.

Pokarm

Rureczniki, wazonkowce, oczliki, rozwielitki, suche pokarmy, larwy komarów (!)

autor: Marek Przybecki & Brenda


Komentarze