Otosek - Otocinclus affinis

Opis gatunku

Otosek jest to ryba z lekko wydłużonym płaskim brzuchem i lekko zakrzywionym ogonem. Jej oczy są obsadzone po bokach i są najlepiej widoczne, kiedy patrzymy na rybkę z dołu. Płetwy piersiowa, odbytowa oraz grzbietowa są przeźroczyste, natomiast płetwa ogonowa jest w charakterystyczne paski. Jest jedną z najbardziej lubianych ryb akwariowych. Otoski mają matowy szaro-zielony kolor z ciemnym pasem biegnącym wzdłuż ciała. U niektórych rybek ciała ma żółtą barwę.

Otosek, Otoski

Hodowla

Otoski mogą być hodowane w dość małych zbiornikach. Uwielbiają akwaria gęsto obsadzone roślinnością oraz z wieloma kryjówkami. Kryjówki można budować z korzeni lub skał, ale także mogą być to kupcze dekoracje. Nie są trudne w hodowli, ale rzadkie są przypadki ich rozmnażania w warunkach hodowlanych. Składają jaja w kryjówkach lub na roślinkach. Ikra może być zjadana przez inne ryby. Woda w akwarium powinna być miękka lub średnio twarda o lekko kwaśnym odczynie lub obojętnym. Dobrze ją napowietrzamy i filtrujemy.

Otosek, Otoski

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Otocinclus affinis

Występowanie: Otosek pochodzi z Ameryki Południowej (Brazylia, Dorzecze Amazonki).

Długość: Dorasta do ok. 5cm.

Temperament: Dość pokojowy gatunek, powinna być trzymana z innymi małymi rybkami. Unikamy hodowli z drapieżnymi gatunkami.

Pożywienie: Chętnie je glony, może jeść gotowe pokarmy, szczególnie przygotowane dla ryb roślinożernych.

Temperatura: 20°C - 28°C.

autor: Kamil


Komentarze