Paletka - Symphysodon aequifasciatus

Opis gatunku

Paletka jest rybą, której kształt bardzo przypomina dysk używany przez sportowców, stąd w języku angielskim tak brzmi popularna nazwa tej ryby. Paletki stały się niezwykle popularne w ostatnich latach, ponieważ ciągle rośnie liczba ich barwnych odmian, niemniej nie zawsze są to ryby łatwe w hodowli, bo mają szczególne wymagania, jeśli chodzi o wodę.

Paletka

Hodowla

Jaka w przypadku kąsaczowatych, woda w ich akwarium musi być miękka i kwaśna; filtr powinien mieć wkład z torfem akwarystycznym, a poza tym zaleca się dodawanie do wody ekstraktu z tropikalnej "czarnej wody". Można trzymać paletki w grupie, ale pod warunkiem że zbiornik będzie odpowiednio duży; taka hodowla młodych powinna ci zapewnić pozyskanie przynajmniej jednej zgodnej pary, którą można potem przenieść do oddzielnego zbiornika w celu rozrodu.

I tu również najlepszych informacji o płci dostarcza zachowanie ryb, ponieważ nie ma żadnej możliwości rozróżnienia ich na podstawie cech fizycznych. Przed złożeniem ikry para zaczyna uprzątać miejsce, w którym samica złoży jaja. Niektóre ryby wybierają skały czy kamienie, inne z kolei preferują rośliny. Dorosłe osobniki pozostają blisko przy jajach, a po dwóch dniach od złożenia ikry pomagają się wykłuwać młodym.

Pięciodniowe paletki, które na tym etapie życia mają wydłużony kształt ciała, będą się żywic wydzieliną sączącą się z boków ciała rodziców. Ciało zacznie im się zmieniać, gdy osiągną trzeci miesiąc życia. Istnieje kilka różnych odmian tego gatunku - niebieska, zielona i brązowa, od której wywodzą się współczesne odmiany.

Rozpoznano również odrębny gatunek, zwany dyskowcem ( Symphosodon discus), zazwyczaj rozpoznawalny po szerokim ciemnym pasie, otaczającym ciało między płetwą grzbietową a odbytową. Dyskowce osiągają nieco większe rozmiary i mają opinie ryb mniej chętnie rozmnażających się w akwarium.

Paletka

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Symphysodon aequifasciatus

Występowanie: dopływy Amazonki

Długość: do 15 cm

Temperament: terytorialna w okresie rozrodczym

Pożywienie: karma i świeży pokarm żywy

Temperatura: 26-30 stopni Celcjusza

autor: Brenda


Komentarze