Pirania czerwona - Serrasalmus nattereri

Opis gatunku

Pirania czerwona jest najbardziej znaną przedstawicielką swojej rodziny. Są to ryby drapieżne i krwiożercze, znane głównie z legend i opowiadań. Każdy z nas słyszał historie, lub widział film na którym stado "zabójczych" ryb atakowało podróżnika który zażywał kąpieli w Amazonce.

Pirania czerwona

Hodowla

Ryba ta ogryza ciało do kości, nie atakuje zwykle ludzi, chyba że ze strachu. Gatunek ten posiada bardzo ostre zęby, które pozostawiają bardzo trudno gojące się rany. Dlatego należy zachować ostrożność, wykonując prace porządkowe w akwarium. Gdy zdecydujemy się hodować ten gatunek w naszym akwarium musimy posiadać bardzo duży, jednogatunkowy zbiornik.

Powinniśmy również zaopatrzyć się w bardzo wydajny filtr, gdyż ryby te są bardzo łakome i wydalają dużo odchodów, problem też stanowi nie zjedzony pokarm który może łatwo zepsuć wodę. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami z wieloma kryjówkami z korzeni. Piranie karmimy obficie 2-3 razy w tygodniu kawałkami mięsa. Zdarzają się przypadki rozrodu w niewoli, ale by osiągnąć taki sukces potrzebne są idealne warunki w naszym zbiorniku.

Pirania czerwona

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Serrasalmus nattereri

Występowanie: dorzecza Amazonki i Gujany

Długość: 38 cm

Temperament: agresywna, drapieżna

Pożywienie: mięso, pokarm suchy, mrożony, żywy (dżdżownice)

Temperatura: 23-26 stopni Celcjusza

autor: Brenda


Komentarze