Prętnik karłowaty - Colisa lalia

Opis gatunku

Prętniki to ryby labiryntowe, pochodzące z Bangladeszu oraz północno-wschodnich Indii. Prętnik jest uważany za jedną z najbarwniejszych ryb akwariowych. Przez akwarystów lubiana za łagodość i stosunkową łatwość hodowli. W tej grupie jest kilka gatunków, które potrafią osiągnąć naprawdę zbyt duże rozmiary jak - gurami olbrzymi (Osphronemus goramy); ryby te są zbyt duże, by trzymać je w domowym akwarium.

Hodowla

Niemniej prętnik karłowaty, zwany po angielsku gurami karłowatym, doskonale nadaje się do akwarium towarzyskiego, a pary można odróżnić bardzo łatwo, ponieważ samice mają znacznie więcej srebra w ubarwieniu niż samce. Woda w ich akwarium musi być miękka i stosunkowo kwaśna. Zbiornik tarliskowy dla prętników karłowatych i podobnych gatunków trzeba projektować i budować z rozmysłem, żeby gniado z piany nie zostało zniszczone przez system filtrujący. W zbiorniku należy umieścić rośliny pływające, aby samce miały do czego przyczepić swoje gniazdo, które może być naprawdę spore i wystawać ponad dwa centymetry ponad powierzchnię wody.

Prętnik karłowaty

Po złożeniu jaj samiec może się stać bardziej agresywny w stosunku do samicy, tak więc na tym etapie ryby należy rozdzielić - samiec zostanie w akwarium tarliskowym, gdzie będzie pilnował gniada, samica natomiast zostanie przeniesiona z powrotem do głównego zbiornika. Młode wylęgną się po 2 dniach. Żeby hodować prętniki i inne gatunki, będą potrzebne eugleny i drobne żyjątka wodne, bo ich otwory gębowe są zbyt małe, by rybki mogły się odżywiać większymi drobinami pożywienia. Niezbędna będzie pokrywa do akwarium, gdyż stała temperatura powietrza nad zbiornikiem ma wielkie znaczenie; gdyby młode nałykały się przez swoje labirynty zimnego powietrza, mogłoby się to skończyć tragicznie.

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Colisa lalia

Długość: Do 5,5cm.

Występowanie: Północno-wschodnie Indie i Bangladesz

Dymorfizm płciowy: Samiec ma ciemnozieloną, błyszczącą głowę oraz ciemnoczerwone ubarwienie w błyszczące, zielononiebieskie paski. Samice są szarooliwkowe z lśniącą niebieska łuską na bokach ciała i są mniejsze od samców.

Prętnik karłowaty

Temperament: Nie jest agresywny, towarzyski, nie niszczy roślin

Hodowla: Prętniki nadają sie znakomicie na każde akwarium, zarówno małe jak i duże. Należy pamiętać o roślinach pływających, przy których się rozmnażają. Woda powinna być miękka, a jej temeratura wynosić w granicach 25-28 stopni celcjusza. Prętniki najchętniej spożywają pokarm żywy, ale jak większość ryb jedzą także pokarmy płatkowaneale.

Rozmnażanie: W okresie tarła ryby umieszcza się w mniejszym akwarium z roślinami pływającymi, gdzie samce budują gniazdo. Następnie samice składają jajeczka, które wypływają ku powierzchni wody do gniazda. Samice należy wtedy przenieść akwarium ogólnego, aby zostawić jajeczka samcu, który się opiekuje nimi przez około 5dni, aż do momentu w którym larwy wypływają z gniazda. Narybek trzeba karmić planktonem.

autor: MS, Brenda


Komentarze