Prystelka barwna - Pristella maxillaris

Opis gatunku

Prystelka barwna często żyje w gromadzie z innymi rybami. Czuje się dobrze w każdym środowisku - w stawach, rzekach, strumieniach, rozlewiskach a nawet w bagniskach. Ciało ma barwy srebrzystej z czarnymi plamami za głową i na płetwach. Płetwa ogonowa jest koloru czerwonego. Rozróżnienie płci jest trudne. Dojrzały samiec jest nieco smuklejszy od samicy i ma nieco bardziej intensywniejsze ubarwienie.

Prystelka barwna

Hodowla

Rybka wymaga akwarium średniej wielkości, które będzie maiło gęstą obsadę roślin. Pożywienie dla tych rybek powinno być zróżnicowane. Prystelka zjada każdy rodzaj pokarmu, zarówno żywy jak i suchy.

Rozmnażanie

Tarło odbywa się w zbiorniku z czystą woda z gęstą obsadą roślin. Jedna samica wyciera się z dwoma samcami, dając ok.. 500 szt. Ikry. Temperatura wody podczas tarła powinna wynosić ok.. 280C, zaś pH 7,0 -8,0, woda miękka. Po tarle należy odłowić dorosłe osobniki do akwarium. Ikra rozwija się ok. 24 godziny, a po 3c -4 dniach należy dokarmiać narybek pierwotniakami, a potem larwami oczlików, solowców a nawet suchym zmielonym pokarmem. Rybki rosną bardzo powoli.

Prystelka barwna

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Pristella maxillarius

Występowanie: Amazonka, rzeki Gujany i Wenezueli

Długość: 4 cm

Temperament: nieagresywna, towarzyska

Pożywienie: pokarm suchy i żywy

Temperatura: 21-25 stopni Celcjusza

autor: Brenda


Komentarze