Przeźroczka indyjska - Chanda ranga

Opis gatunku

Samiec przeźroczki indyjskiej wyróżnia się błyszczącym, niebieskawym obramowaniem płetwy grzbietowej i odbytowej. Jego pęcherz ma tylny koniec zaostrzony. Rybka ta jest spokojna, ale płochliwa, zwłaszcza w nowych warunkach. We wspólnym akwarium może być trzymana z niezbyt wojowniczymi rybami.

Hodowla

Dla przezroczek nadaje się akwarium o pojemności 20- 50l, bogato obsadzone roślinami, z ciemnym podłożem i odstałą wodą, ustawione w nasłonecznionym miejscu. Pożądane są naturalne kryjówki oraz dodatek do wody soli kuchennej. W zbiorniku tarliskowym, przeznaczonym dla jednej pary tarlaków temperatura wody - 24- 260C; pH6,5- 7,5.

Rozmnażanie

Tarło odbywa się wśród roślin. Samica składa do 100 jaj, w partiach po 4- 8 sztuk. Kilkumilimetrowe larwy wykluwają się po 24 godzinach (tarlaki należy wówczas odłowić). Przez pierwsze 2- 4 dni wiszą one na roślinach. Dalszy wychów narybku sprawia pewne trudności, gdyż musi on otrzymywać jako pokarm larwy oczlików. Młode same nie szukają pokarmu; musi on stale znajdować się w obfitości w ich pobliżu. Starszy narybek odżywia się delikatnym, żywym pokarmem, zwłaszcza planktonem. Konieczne jest częste napowietrzanie wody w akwarium.

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Ambassia lala

Występowanie: północno- zachodni Półwysep Indyjski, Birma

Długość: 5 cm

Temperament: nieagresywna, płochliwa

Pożywienie: oczliki, rozwielitki, larwy komarów, wazonkowce, pokarm w płatkach

Temperatura: 21-25 stopni Celcjusza

autor: Brenda


Komentarze