Pyszczak lombardzki - Pseudotropheus Lombardoi
Opis gatunku
Pyszczaki Lombardzkie występują w afrykańskim jeziorze Malawi, wkoło wyspy Mbenji. Są to ryby bardzo ciekawe pod względem usposobienia i życia.
Ciało samca jest cytrynowo-żółte, błyszczące, z siedmioma poprzecznymi, ciemniejszymi, niewyraźnymi pasami. Samiec Pseudotropheus Lombardoi ma płetwy przeźroczyste, a na płetwie odbytowej posiada żółtą plamę.
Samice zaś są niebieskie, o lekko liliowym odcieniu. Na tym tle widocznych jest 4-5, a rzadziej 7 ciemniejszych, poprzecznych pasów. Z wiekiem samice zmieniają swój kolor na szarożółte. Zaś narybek Pseudotropheus-a Lombardoi ma ubarwienie niebiesko-oliwkowe.
Pyszczak Lombardzki w akwarium osiąga wielkość do 12 cm. Osobniki które zostały wyławiane były mniejsze, świadczy to o jego rozwoju w warunkach akwariowych.
Hodowla
Pseudotropheus Lombardoi jest gatunkiem agresywnym, jak większość pyszczaków. Zawzięcie broni swojego rewiru i terytorium. Co może powodować liczne gonitwy i okaleczenia innych ryb. By tego uniknąć należy odpowiednio dobierać ryby do wielkości akwarium i charakteru innych ryb. Należy też pamiętać, że wielkość ryb też ma znaczenie, gdyż mniejsze osobniki mogą być okaleczone.
Żywienie Pyszczaka Lombardzkiego nie jest trudne, jest to ryba nie wymagająca. Dlatego powinniśmy ją karmić: wazonkowcami, dżdżownicami, suchym pokarmem, rozwelitkami a także sałatą.
Woda w akwarium z Pseudotropheusami Lombardoi powinna być miękka lub średnio twarda. Powinna być także filtrowana oraz napowietrzana, o zasadowym odczynie (pH 7,7 – 8,6) i temperaturze 24-29 C.
Należy także pamiętać, że ryby w wodzie o odczynie kwaśnym giną! Dlatego należy przeprowadzać częste pomiary wartości wody.
Jednak, zasadowy odczyn wody nie wpływa dobrze na wodę, gdyż pod jego wpływem zachodzą szkodliwe dla ryb reakcje, dlatego należy usuwać resztki nie zjedzonego pokarmu.
Rozmnażanie
Pseudotropheus Lombardoi również jak inne pyszczaki często rozmnaża się w akwarium. Z jednego tarła Pyszczaka Lombardzkiego można uzyskać 6-40 młodych, gdyż Pseudotropheus Lombardoi nie jest zbytnio produktywny. Po inkubacji ikry przez samice P.Lombardoi należy odłowić młode do mniejszego akwarium, gdzie będą bezpieczne i szybką rosły.
autor: Marcin Szkop
Autorem powyższych zdjęć jest: Jacek Jabłoński (Jack)