Pyszczak Złocisty - Melanochromis Auratus

Opis gatunku

Pyszczaki złociste to bardzo piękne i ciekawe ryby pielęgnicowate. Żyją w południowej części afrykańskiego jeziora Malawi.

Pyszczak złocisty

Ciało dorosłego samca jest ciemne (brunatno - szare), w górnej jego połowie przebiegają dwa podłużne pasy. Melanochromis Auratus posiada ciemne płetwy brzuszne z jasnobłękitnym brzegiem, płetwa odbytowa u samca jest czarna, w której tylniej części znajduje się żółtawa plama.

Samica Melanochromis-a Auratus-a jest prawie w całości negatywem samca. Podstawowym jej  ubarwieniem jest kolor – złocistożółty. Wzdłuż jej ciała przebiegają, także jak u samca, dwa czarno – brunatne pasy. Samice oraz samce gatunku Melanochromis Auratus, w zależności od sytuacji  mogą zmieniać ubarwienie upodabniając się do płci przeciwnej.

Osobniki Melanochromis Auratus mogą osiągnąć do 15 cm w naturalnych warunkach, zaś w warunkach akwariowych zwykle nie przekraczają 12 cm.

Pyszczak złocisty

Hodowla

Pyszczaki złociste są gatunkiem bardzo ruchliwym i rezolutnym, o bardzo silnym terytorialiźmie. Ryby są agresywne zarówno w stosunku do swojego gatunku jak i innych ryb. Szczególnie agresywne są samice, co powoduje częste gonitwy i walki w akwarium.

Gatunek Melanochromis Auratus najlepiej trzymać w obszernym akwarium z innymi pielęgnicami grupy Mbuna, o podobnym zachowaniu i wielkości. Spowoduje to zmniejszenie się walk pomiędzy poszczególnymi gatunkami, jak i da im więcej powierzchni do pływania.

Pyszczak złocisty

Osobniki z rodziny Melanochromis Auratus najlepiej trzymać w obszernym akwarium z licznymi: grotami, kryjówkami, konstrukcjami z wapienia. Do akwarium z pyszczakami, można także wsypać trochę piasku, rośliny nie są konieczne.

Woda w akwarium z Melanochromis-ami powinna być miękka lub średnio twarda, filtrowana i napowietrzana, o wyraźnie zasadowym odczynie (pH 7,7-8,6) i temperaturze 24-29 C.

UWAGA! W wodzie o odczynie kwaśnym ryby te giną!

Należy także pamiętać  o regularnym czyszczeniu akwarium i usuwaniu resztek pokarmu, gdyż zasadowy odczyn wody sprzyja zachodzeniu bardzo szkodliwych reakcji – rozkładu nieczystości.

Pyszczak złocisty

Rozmnażanie

Ryby z rodziny Melanochromis Auratus bardzo łatwo rozmnaża się w warunkach akwariowych. Tarło odbywa się w akwarium ogólnym, po czym samica zbiera ikrę do jamy gębowej gdzie przechodzi inkubację i wylęg. Inkubacja ikry u gatunku Melanochromis Auratus trwa od 3-4 tygodni, po czym samica wypuszcza z pyska w pełni ukształtowane młode rybki.  Narybek Melanochromis Auratus po opuszczeniu jamy gębowej matki mierzy od 10-10 mm długości. Po inkubacji bardzo wskazane jest odłowienie młodych i przeniesienie ich do mniejszego akwarium, gdzie będzie w pełni bezpieczny. Młode Pyszczaki Złociste  jest bardzo łatwo wykarmić, rmimy je pokarmami sypkimi (dla narybku – zwykle sproszkowanymi) firm: Tropical lub Tetra.

Pyszczaki Złociste są z reguły mało produktywne i z jednego tarła można zwykle uzyskać od 6-40 młodych.

autor: Marcin Szkop (Marcins)

fotografie: Jacek Jabłoński (Jack)


Komentarze