Razbora klinowa - Rasbora heteromorpha

Opis gatunku

Razbora klinowa jest jednym z najpopularniejszych podgatunków razbor. W porównaniu z innymi razborami jest bardziej krępa. Jej ciało ma kolor miedzi, który jest akcentowany czarnym pokryciem tylniej części. Samiec jest z reguły bardziej smukły od samicy.

Razbora klinowa

Hodowla

Razbora klinowa wymaga lekko kwaśnej i dość miękkiej wody. Słabo toleruje nawet niewielkie zasolenie. Trzymamy ją w grupach po trzy lub więcej osobników. Akwarium powinno być dobrze obsadzone, a podłoże piaszczyste.

Rozmnażanie

Rozmnażanie razbor jest dość trudne. Przygotowujemy niewielki zbiornik tarliskowy do którego wpuszczamy wyselekcjonowaną parę. W trakcie tarła samiec pływa do góry nogami przyczepiony do samicy. Jaja wykluwają się po czasie do 30 godzin, natomiast młode wylęgają się po 3-5 dniach. Na ten czas należy wyłowić rodziców, gdyż mogą zjadać ikrę. Młode karmimy drobnym pokarmem żywym.

Razbora klinowa

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Rasbora heteromorpha

Występowanie: Spotykana w zbiornikach w Azji Południowo-Wschodniej (Malezja, Sumatra, Tajlandia, Singapur).

Długość: Dorasta do około 5cm.

Temperament: Jest rybą bardzo zgodną i spokojną. Nie wchodzi w konflikty z innymi rybami.

Pożywienie: Jest mało wymagającą rybką, jeśli chodzi o dietę. Można ją karmić płatkami, mrożonym jak i żywym pokarmem. Zróżnicowana dieta zapewnie rybce lepsze trawienie i mniejszą podatność na choroby.

Temperatura: 23°C - 26°C.

autor: Kamil


Komentarze