Sprzęt akwariowy

Kupując akwarium należy pamiętać, że w skład kompletu nie wchodzi samo akwarium, ale także inne urządzenia i inne dodatki, dzięki którym twiej będzie Ci zachować w nim porządek

Wybór akwarium

Na początek należy się zastanowić jakiej wielkości powinien być nasz zbiornik. Małe akwaria ulegają szybciej zabrudzeniu niż duże, ale przy przygotowaniu go jest mniej roboty niż przy dużym. Na początek powinno wystarczyć akwarium wielkości 50-60 l.

Ogrzewanie

Istotnym elementem jest ogrzewnie wody w akwarium. Służą do tego grzałki, których moc wynosi od 10 do 150W. Warto zakupić tzw. grzałkę z termostatem. Można na niej precyzyjnie nastawić żądaną temperaturę wody, dlatego pozwola na bierzącą kontrole jej. Kiedy jest ona za niska włącza sie aż do momentu nagrzania się wody do odpowiedniej temperatury, a poźniej wyłącza. Drugą korzyścią jest oszczędnośc prądu, gdyż nie pracuje ona cały czas.

Filtr

Na rynku jest dostępnych wiele filtrów, które można z powodzeniem zamontować w naszym akwarium. Dzielą się one na zewnętrzne i wewnętrzne. Filtry wewnętrzne montuje się go bezpośrednio w akwarium., natomiast zewnętrzne stoją obok akwarium i są z nim połączone rurkami przez które płynie woda. Filtry zewnętrzne są lepsze dla rybek, ale występuje przy nich ryzyko nieszczelności i zalania pomieszczenia oraz są mniej wygodne w eksploatacji. W filtrach znajdują sie specjalne wkłady przez które przepływa woda i dzięki temu się filtruje. W zależności od wkładu woda może być filtrowana mechanicznie, biologicznie oraz chemicznie. Przy wyborze filtra powinniśmy się kierować włąsnymi upodobaniami oraz wygodą w użytkowaniu.

Napowietrzacz

Ważnym elementem jest napowietrzacz. Ma on za zadanie jak sama nazwa wskazuje napowietrzać wodę. Przy jego zakupie trzeba pamiętać, że tym większe akwarium tym większy napowietrzacz. Najczęsciej na opakowaniu jest napisane na jaką wielkość akwarium dany napowietrzacz jest przeznaczony. Do urządzenia trzeba kupić jeszcze rurkę oraz kostkę przez, które powietrze jest wtłaczane do wody.

Oświetlenie

Jest jednym z najważniejszych elementów akwarium. Dzięki niemu możliwy jest wzrost roślin. Najlepiej, gdy jest ono częścią pokrywy. Powinno sie składać z jednej lub dwóch świelówek rurowych. Dobiera się je do wielkości akwarium. Do oświetlania akwarium nie powinno stosować zwykłych żarówek, gdyż mają one większy pobór prądu, przy tym samym natężeniu światła. Niewskazane jest także światło słoneczne, gdyż może powodować silny rozwój glonów.

Termometr

Służy do pomiaru temperatury wody. Dostępne są termometry pływające, cyfrowe oraz takie, które przyklejamy do akwarium. Przy zakupie powinno się kierować zdrowym rozsądkiem i nie kupować termometrów z najwyższej półki, gdyż mają tą samą funkcję za, którą nie warto przepłacać.

Siatka do odłowu ryb

Potrzebna nam jest do odławiania ryb. Siatka nie powinna być za duża, aby można było nią spokojnie odławiać rybki. Jej średnica powinna wynosić ok 10cm.

Podłoże

Zaliczamy do niego piasek i żwir. Umieszcza się go na dnie zbiornika. Dostępnych jest wiele kolorowych rodzajów żwiru i piasku. Na samym dnie należy położyć centymetrową warstwę żwiru, a na niej trzycentmetrową warstwę piasku.

Tapeta

Umieszcza się ją z tyłu akwaria. Ma ona funkcję jedynie dekoracyjną. Nie jest ona wogóle wyagana przy zakładaniu akwarium, ale mimo to znajduje wielu swych amatorów. W sklepach znaleźć można kolorowe i wzorzyste zarówno jak i jednobarwne.

Regulator czasowy

Służy do włącznia i wyłączania światła. Można dość precyzyjnie ustalić godziny w których światło ma być włączone. Pozwala to zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Kupując sprzęt do akwarium należy kierować się przede wszystkim jakością. Często rzeczy, które wydają się tanie okazują się drogie.


Komentarze