Sprzęt Akwarystyczny
¦wiatło jest niezbędne w każdym akwarium, dzięki niemu ryby prawidłowo się rozwijają i nabierają naturalnych i intensywnych barw. ¦wiatło jest również czynnikiem decydującym o wzroście roślin. Jeśli źródło światła w naszym akwarium jest za słabe lub niema go wcale to rośliny wcale nie będą rosły. Akwarium, które jest niewłaściwie oświetlone może również powodować problemy z glonami. Rośliny i ryby potrzebują dziennie przynajmniej 10 - 12 godzin światła. Odpowiednie są obecnie tz. "pokrywy akwarystyczne", gdyż stanowią one jednocześnie nakrycie nad akwarium oraz prawidłowe oświetlenie.
Aby nasze akwarium prawidłowo funkcjonowało, woda wymaga nieustannej filtracji. Filtry akwarystyczne usuwają z wody resztki pokarmów, szkodliwe związki oraz wszelkie inne nieczystości dzięki czemu woda w akwarium jest czysta i przejrzysta. Obecnie producenci filtrów do akwariów produkują nst. typy filtrów: wewnętrzne, wewnętrzne, gąbkowe, kaskadowe, podżwirowe czy biologiczne.
Stosuje się je w zależności od wielkości zbiornika, funkcji oraz naszego upodobania. Są one łatwe w obsłudze oraz odporne na wszelkie uszkodzenia. Współczesne typy filtrów oprócz filtracji zbiornika napowietrzają również wodę. Brzęczyk to pompka służąca do napowietrzania zbiornika lub napędzająca (powietrzem) filtrów gąbkowych.

Czyścik akwarystyczny służy do oczyszczania szyb akwarium z porastających je glonów.
Fotografie oraz tekst:
Marcin Szkop (Marcins) oraz Karol Lis (Karllo3)
Bibliografia: Domowe akwarium słodkowodne - J.Lewczuk,Fascynacja Akwarystyką "Tetra