Sum Rekini - Pangasius hypophthalmus

Opis gatunku

Sum rekini jest jedną z ciekawszych ryb akwariowych. Jak nazwa wskazuje, jest so sum, a nie rekin. Jest to jeden z najmniej odpowiednich gatunków do akwariów. Sum rekini w naturalnych warunkach może dorastać do 120cm długości, natomiast w akwariach karłowacieje i osiąga do kilkunastu centymetrów.

Sum rekini

Hodowla

Jest to ryba bardzo aktywna, często można ją spotkać w niemal każdym miejscu w zbiorniku. Jest to ryba bardzo płochliwa i łatwo można ją przerazić np. stukaniem w szybę. Ich nerwowe zachowanie może doprowadzić do uszkodzenia którejś płetwy. Sumy rekinie są najspokojniejsze gdy trzymamy je w grupach, co najmniej 5 sztuk.

Jeśli w akwarium mamy pływające roślinki, mogą być one kolejnym aspektem dla zachowania rybie spokoju. Ryba ta często może wyskakiwać z akwarium, dlatego zbiornik powinien być dobrze przykryty. Jeśli masz już to rybkę i trzymasz ją w małym zbiorniku, lepiej zwróć ją do sklepu i kup coś mniejszego.

Sum rekini

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Pangasius hypophthalmus

Występowanie: Pochodzi z Azji z Tajlandii.

Długość: Dorasta do 20cm, w warunkach naturalnych do 120cm.

Temperament: Sum rekini jest bardzo aktywny i może zjadać mniejsze rybki.

Pożywienie: Są one wszystkożerne i nadaje się dla nich każdy pokarm, jednak niektórzy uważają, że w diecie powinny dominować pokarmy mięsne w czasie ich dojrzewania, a następnie w okresie dorosłości powinny być karmione częściej pokarmami roślinnymi. Najlepiej jednak jest, kiedy ich pożywienie jest zróżnicowane i składa się z pokarmów obydwu rodzajów.

Temperatura: 22°C - 26°C.

autor: Kamil


Komentarze