Świecik kongolański (kongijski) - Micralestes interruptus

Opis gatunku

Świecik kongolański charakteryzuje się opalizującym ubarwieniem, odbijającym praktycznie wszystkie barwy tęczy, od odcieni żółtego, przez czerwień i zieleń, po niebieski, a nawet odcienie fioletu. Ubarwienie to zależy od cech danego osobnika, przy czym samce z reguły są barwniejsze od samic; poza tym zależy również od jakości oświetlenia i wody w akwarium. Samce mają również bardziej fantazyjne płetwy i to one są częściej niż samice narażone na różnego rodzaju grzybice, zwłaszcza gdy jakość wody jest niska.

¦wiecik kongoliański

Hodowla

Świeciki lubią wodę miękką i kwaśną. Mogą by trochę nieśmiałe, szczególnie w porach karmienia, jeżeli więc trzymamy je w akwarium towarzyskim, należy sprawdzić, czy dostają wystarczającą ilość pożywienia. Zwiększenie intensywności oświetlenia może zapoczątkować tarło. Przeniesienie samicy do zbiornika tarliskowego z roślinami o delikatnych liściach, takich jak wywłócznik, powinno zachęcić ją do złożenia ok. 300 jaj. Dorosłe rybki należy po złożeniu ikry przenieść do głównego akwarium, bo inaczej jaja zostaną zjedzone.

Rozmnażanie

Wylęganie trwa przynajmniej 5 dni, chociaż młode od razu zaczynają samodzielnie pływać i nie trwają po wylęgu w bezruchu przez kilka dni, jak to najczęściej bywa. Młode będą narażone na działanie grzybów, dobrze wiec się zabezpieczyć i dodać do wody torfu akwariowego.

¦wiecik kongoliański

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Micralestes interruptus

Występowanie: górny brzeg rzeki Kongo (Afryka)

Długość: 7,5 cm

Temperament: towarzyski, może składać ikrę razem z innymi rybami

Pożywienie: płatki, pokarm żywy, może nawet skubać pokarm zielony

Temperatura: 24-27 stopni Celcjusza

autor: Brenda


Komentarze