Tetra cesarska - Nematobrycon palmeri

Opis gatunku

Samce tetry cesarskiej są terytorialne, ale okresowo pod wpływem zagrożenia łączą się w ławicę. Nie atakuje innych ryb w akwarium. Zwykle pływa ukośnie głową lekko w dół. Samce zajmują rewiry w pobliżu upatrzonych krzaczków gęstych roślin, patrolują teren wokół nich, prężą płetwy i odganiają intruzów. Samce mają wydłużone środkowe promienie płetwy ogonowej i są efektywniej ubarwione, samice natomiast mają pełniejsze brzuchy.

Tetra cesarska

Rozmnażanie

Tarło odbywa się w parach, i nie jest zbyt produktywne. Można do większego zbiornika wpuścić kilka par wtedy otoczenie innych ryb zmniejszy nadmierną agresywność samców wobec samic. Larwy wylęgają się po około 24 godzinach, a pływać zaczynają po 5 dniach. Jako pierwszy pokarm można im podawać oczliki, larwy solowca albo nicienie micro.

Hodowla

Akwarium dla tetr cesarskich powinno być obszerne z miejscami porośnięte gęstą roślinnością i z miejscem do pływania. Zbiornik powinien być długi, by samce mogły stworzyć swoje rewiry i w pełni prezentować swoje ubarwienie i efektywny wygląd. Rybka lubi ciemne dekoracje lub ciemne tło.

Tetra cesarska

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Nematobrycon palmerii

Występowanie: Kolumbia

Długość: 6 cm

Temperament: nieagresywna, towarzyska

Pożywienie: pokarm żywy i w płatkach, plankton, larwy komarów

Temperatura: 22-27 stopni Celcjusza

autor: Brenda


Komentarze