Trzciniak - Erpetoichthys calabaricus

Opis gatunku

Trzciniak to ryba o charakterystycznej długiej, wężowatej budowie oraz braku płetw brzusznych. Jego ciało ma zasadniczo zieloną barwę, z wyjątkiem żółtego brzucha oraz czarnych punktów na płetwie piersiowej. Samce i samice są do siebie bardzo podobne, jednak samce są nieco większe. Jej tryb życia jest zdecydowanie nocny. Akwarium musi być koniecznie przykryte, aby ryba z niego nie uciekła. Ich kształt sprawia, że mogą wyjść z akwarium nawet przez mały otwór. Ciekawostką jest to, że trzciniak może korzystać z tlenu atmosferycznego.

Trzciniak

Hodowla

Wymaga dość dużego zbiornika gęsto obsadzonego roślinnością oraz z wieloma ozdobami np. skałkami, jaskiniami lub korzeniami. Podłoże w miarę możliwości powinno być piaszczyste. Najlepiej jeśli woda jest dość miękka, a jej odczyn jest neutralny.

Składa ikrę rozrzuconą po różnych miejscach akwarium (szczególnie roślinkach) z której po ok. 3 dniach wylęgają się młode. Przez pierwszy tydzień młode żywią się swoimi woreczkami żółciowymi.

Trzciniak

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Erpetoichthys calabaricus

Występowanie: Zamieszkuje błotniste i ilaste rzeki Afryki.

Długość: Dorasta do ok. 30 cm, w warunkach naturalnych większy.

Temperament: Ryba z reguły nie jest agresywna, ale może zjadać mniejsze rybki (szczególnie w nocy). Lepiej ją trzymać w większych grupach.

Pożywienie: Chętnie żywi się skorupiakami oraz larwami owadów. Może dostosować się do bardziej dostępnych pokarmów takich jak rureczniki i podobne. Mogą zjadać mniejsze rybki! Nie przepada za suchymi pokarmami.

Temperatura: 26°C - 30°C.

autor: Kamil


Komentarze