Zmienniak plamisty, Platka - Xiphophorus maculatus
Opis gatunku
Samce platki zawsze można poznać po mniejszym rozmiarze oraz przekształceniu się płetwy odbytowej w rurkowate gonopodium, służące do zapładniania samic. Typowe kolory spotykanych przedstawicieli tego gatunku wahają się od odcieni żółtopomarańczowego, przez kolor czerwony, po niebieski i czarny. Zmienniaki koralowe mają najciemniejszy odcień czerwieni. U innych odmian wyraźnie widać ciemne znamiona, podobne jak u mieczyka Hellera - na przykład u przedstawicieli odmiany tuxedo, które mają boki podbarwione na matową czerń, niesięgającą jednak ogona.
Z kolei forma wagtail ma czarne płetwy, poza płetwami brzusznymi i odbytową w dolnej części ciała. Cechą charakterystyczną wielu odmian zmienniaka są ciemne znamiona na ogonie lub w jego pobliżu. Forma moor, np. ma wyraźną kolistą plamkę u nasady ogona, w pobliżu miejsca, w którym łączy się z korpusem; zwykła kreska przyjmuje w tym miejscu formę sierpu księżyca. Natomiast odmiana comet ma ciemne brzegi (dolny i górny) płetwy ogonowej. Jeżeli rybki mają ciemne kropki na całym ciele, jest to odmiana znana jako pepper and salt. Korzystając z barwnego pożywienia, można zwiększyć kontrast ubarwienia przedstawicieli tej odmiany, zwłaszcza gdy wśród kolorów pojawia się również czerwony, tak jak u mieczyków Hellera.
Hodowla
Brak agresji u zmienniaków plamistych oznacza, że można je stosunkowo łatwo hodować i rozmnażać, chociaż i tu należy pamiętać, że młode tuż po urodzeniu mogą zostać zjedzone, jeżeli nie będą trzymane w osobnym zbiorniku, z dala od większych ryb. Początkowo można je karmić pokarmem dla młodych ryb jajożyworodnych, potem należy stopniowo wprowadzać do diety zmielone płatki. £atwo przygotować taką karmę, wystarczy zetrzeć płatki delikatnie między palcami i posypać nimi powierzchnię wody.
Charakterystyka
Nazwa łacińska: Xiphophorus maculatus
Występowanie: od Meksyku na południe, do Belize i Gwatemali
Długość: samce do 4cm; samice 6 cm
Temperament: samce mogą być agresywne
Pożywienie: płatki i inna karma z dodatkiem pokarmu żywego
Temperatura: 18-25 stopni Celcjusza
autor: Brenda